FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
Features
Outdoor Lighting
Style By Room


Free Shipping!
Classic Style Meets Modern Efficiency. Our LED T6 Vintage Filament Lamp offers the timeless look of traditional Edison bulbs without the high energy cost.
Warm Ambiance: Features a cozy 2700K color temperature for a relaxing environment.
Energy Smart: Delivers a bright, even glow using only a fraction of the power of incandescent bulbs.
Versatile Design: Perfect for accent lighting, hallways, and decorative wall fixtures.
Ready to Glow: Simple, hassle-free installation with all hardware included.
Characteristics
| Glass Type | Vintage Golden |
Dimensions & Measurements
| Height | 3.25" |
| Width | 0.55" |
| Weight | 1.58 lbs |
Bulb Info
| Bulb Base | E12(Candleabra) |
| Kelvin | 3000 |
| Lumens | 120 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star | No |
Installation
| Location Rating | Dry Location Listed |
Ordering Info
| Carton Quantity | 100 |
| Carton Height | 8.5" |
| Carton Length | 17" |
| Carton Width | 9" |
| Carton Weight | 2.6 lbs |
| Pallet Quantity | 5000 |