FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
Features
Outdoor Lighting
Style By Room




Free Shipping!
Illuminate your bathroom with the Acheron Vanity Light, where modern sophistication meets clean design. Featuring 2 clear glass shades, this fixture provides a bright, airy glow while its sleek, minimalist lines add a touch of contemporary elegance. Perfect for enhancing your space with refined and stylish charm, the Acheron Vanity Light effortlessly complements any modern décor.
• Modern, minimalist design with sleek lines
• Accommodates 2 x E26 bulbs for bright, even illumination
• Clear glass for a bright and airy feel
• Easy to install and maintain
Characteristics
| Collection | Acheron |
| Finish | Matte Black, Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear Glass |
Dimensions & Measurements
| Height | 9" |
| Width | 14.75" |
| Extension | 6.5" |
| Weight | 4.092 lbs |
Light Source
| Number of Bulbs | 2 |
| Bulb Base | E26(Medium) |
| Bulb Included | No |
| Kelvin | 3000, 4000, 5000 |
| Lumens | 7800 |
| Dimmable | Yes |
Installation
| Location Rating | Damp Location Listed |
Ordering Info
| Carton Quantity | 4 |
| Carton Height | 9" |
| Carton Length | 21" |
| Carton Width | 6.5" |
| Carton Weight | 5.09 lbs |
| Pallet Quantity | 48 |