FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
Features
Outdoor Lighting
Style By Room


Free Shipping!
From function to finesse, the 8W B12 Large Torpedo E12 Candle LED Lamp 3000K Dimmable delivers it all. This fixture balances ambient lighting and top-notch functionality. A practical yet stylish choice for today's interiors.
Characteristics
| Glass Type | Clear Glass |
Dimensions & Measurements
| Height | 2.9" |
| Width | 1.4" |
| Weight | 0.2 lbs |
Bulb Info
| Bulb Base | E12(Candleabra) |
| Kelvin | 3000 |
| Lumens | 1000 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star | No |
Installation
| Location Rating | Dry Location Listed |
Ordering Info
| Carton Quantity | 324 |
| Carton Height | 24" |
| Carton Length | 19" |
| Carton Width | " |
| Carton Weight | 27.4 lbs |
| Pallet Quantity | 5832 |