FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
FREE SHIPPING ON ALL US ORDERS
Features
Outdoor Lighting
Style By Room








Free Shipping!
Enhance everyday moments under the glow of the 5-Blade 52" NK Modern ENERGY STAR Fan Silver/Walnut Blades Pull Chain 3K, 4K, 5K. This fixture balances ambient lighting and top-notch functionality. Elevates not just your room, but your lifestyle.
Characteristics
| Collection | Metro |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White Acrylic Lens |
Dimensions & Measurements
| Height | 15" |
| Width | 52" |
| Diameter | 52" |
| Weight | 14.96 lbs |
Light Source
| Number of Bulbs | 1 |
| Bulb Base | Integrated LED Lighting |
| Bulb Included | Yes |
| Lightkit Included | Yes |
| Kelvin | |
| Lumens | 1050 |
| Dimmable | Yes |
| Energy Star | Yes |
Blade Specs
| Blade Span | 52 |
| Number of Blades | 5 |
| Blade Length | 20.5 |
| Blade Finish | Silver/Walnut |
| Blade Material | Medium Density Fiber Board |
| Blade Pitch | 12 |
Motor Specs
| Motor Type | AC |
| Motor Size | |
| Airflow/CFM (High) | 5700 |
| Fan Speeds | 3 |
| Controller | No Wall Control Included |
Installation
| Location Rating | Dry Location Listed |
| Wire Length | 4.5 |
| Fan Extension | 6 |
Ordering Info
| Carton Quantity | 1 |
| Carton Height | 10.5" |
| Carton Length | 24.5" |
| Carton Width | 15" |
| Carton Weight | 17.2 lbs |
| Pallet Quantity | 50 |